Haber Detayı
30 Ekim 2020 - Cuma 12:57 Bu haber 22 kez okundu
 
ANKET ÇALIŞMALARINA YASAL BİR DÜZENLEME YAPILMALIDIR
KKTC de seçim dönemlerinde manipülatif anketler siyaset üzerinde ciddi etkilere sebebiyet vermektedir.
Gündem Haberi


KKTC de seçim dönemlerinde manipülatif anketler siyaset üzerinde ciddi etkilere sebebiyet vermektedir.

Bilindiği gibi psikolojik manipülasyon; Toplumları, insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri halde etkileme veya yönlendirilmesi anlamına gelmektedir. Bu sebeple ileri demokrasilerin uygulandığı çağdaş ülkelerde Anket firmalarının manüpülatif sonuç açıklamaları çok ciddi yaptırım ve cezai kurallara bağlanmıştır.

Ülkemizde özellikle Türkiye kaynaklı bir anket firmasının, her seçim döneminde, yarışmacı parti veya siyasilerden para karşılığında sipariş usulü anket sonucu yayınladığı artık ayyuka çıkmıştır. Bu firmanın anket sonuçlarının doğruluğu veya yanlışlığı ayrı bir konudur. Önemli olan seçmen üzerinde yarattığı algı ile sonuçları etkilemesidir.

Bu anket firmasının Genel seçim veya Cumhurbaşkanlığı seçimleri bir yana, iktidar partisinin Genel Başkanlık yarışında dahi adayları dolaşıp para istediği iddiaları ayyuka çıkmış ve artık bardak taşmıştır.

Bu sebeple Meclis,  anket firmalarının seçim döneminde yapıp yayınlayacağı anketler ile ilgili ciddi bir yasal zemine oturtmalıdır. Aksi taktirde parası olanın rahatça psikolojik manipülasyon yaratabileceği böyle bir ortamda demokrasiden bahsedilemez.

Meclisi bu konuda derhal göreve davet ediyoruz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ANKET, ÇALIŞMALARINA, YASAL, BİR, DÜZENLEME, YAPILMALIDIR,
Haber Videosu
Yorumlar
Bizim Gazete
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı