Haber Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 14:14 Bu haber 23 kez okundu
 
ATALAY TEDBİRLERE UYULMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU
DİN İŞLERİ BAŞKANI ATALAY’DAN BAYRAM MESAJI
Gündem Haberi


Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, Kurban Bayramında koronavirüs salgınına karşı önceden açıklanan tedbirlere mutlak uyulması çağrısında bulundu.

Din İşleri Başkanı Prof. Dr. Talip Atalay, İslam'ın iki bayramından birisi olan Kurban Bayramının, kelime ve kavram anlamının da içerdiği üzere yakınlık, adanmışlık, fedakarlık temelli, kardeşlik, diğer gamlık, buluşma, paylaşma ve hatır gözetme başta olmak üzere birlik ve beraberlik duygularını canlı tuttuğunu söyledi.

Atalay, “Malum olduğu üzere Kurban ibadeti akıllı olan, hür olan, misafir olmayan ve mali durumu yerinde olan Müslümanlarca yerine getirilir. Kıbrıs Müslümanları olarak bizler de asırlardır Kurbanı, kelime manasıyla da uyumlu bir şekilde iyiye, doğruya, güzele yakın olma anlayışıyla ve ibadet niyetiyle eda ediyor, bayramlarımızı sevginin, vefanın, sadakatin, fedakârlığın, yardımlaşmanın simgesi olarak görüyoruz. Sevinçleri büyütme, sıkıntıları paylaşma günleri olarak kültürümüzde yaşattığımız bu nadide bayram günlerinde; anne ve babamızın rızasını almalı, öksüz ve yetimleri, çocukları sevindirmeli, kimsesiz ve yoksullara destek olmalıyız” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs salgınına karşı tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini ifade eden Atalay, 
“Sevinçlerimizi paylaşırken bu güzel duyguları fiziki mesafeye dikkat ederek paylaşalım. Ziyaretlerimizi fiziki mesafe, maske, temizlik gibi kurallara mutlaka uyarak gerçekleştirelim. Bayram coşkusunu hem kendimiz hem de başkaları için kedere, hüzne dönüştürmeyelim” dedi. 

Camilerde kılınacak namazla ilgili olarak ise Atalay, abdestin evde alınması, fiziki mesafeye uyulması, maske takılması, camiye seccade ile birlikte gidilmesine özen gösterilmesi çağrısında bulundu. 

Atalay, Kurban Bayramı namazının ülke genelinde tüm camilerde 06:40’ta kılınacağını, Larnaka-Hala Sultan Tekkesi’nde 09:00, Dali Camii’nde 08:00, Lefkoşa-Bayraktar Camii’nde 07:00’da, Limasol-Köprülü Camii, Larnaka-Cami-i Kebir, Limasol-Arnavut Camii, Lefkoşa-Ömeriye Camii ve Baf Mescidi’nde ise 06:30’da kılınacağını kaydetti.

Atalay, tüm İslam âleminin Kurban Bayramını kutladı.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ATALAY, TEDBİRLERE, UYULMASI, ÇAĞRISINDA, BULUNDU,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı