Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 17:44 Bu haber 40 kez okundu
 
BEYHUDE BİR ÇABA OLMAKTAN ÖTE ANLAM İFADE ETMEZ
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, “KKTC Cumhurbaşkanı'nın toplumsal ve uluslararası konumunu ve yetkilerini, halkı tarafından doğrudan yetkilendirilmemiş bir kişiyle ikame etmeye çalışmanın beyhude bir çaba olmaktan öte bir anlam ifade etmediğini” belirtti.
Haberi


Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği ile yaptığı temaslarda, hidrokarbon konusunda Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıslı Türk Liderin yerine KKTC Dışişleri Bakanı’nı muhatap almasını önerdiği yönünde basına yansıyan ve kendilerine de bilgileri ulaşan konu hakkında değerlendirmede bulundu.

Yazılı açıklama yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk halkının seçtiği, BM’nin ve diğer uluslararası aktörlerin Kıbrıslı Türklerin lideri olarak uzun yıllardır tanıyıp muhatap aldığı KKTC Cumhurbaşkanının temsiliyet gücü ve demokratik meşruiyetinin Kıbrıs Türk toplumundan kaynaklandığını ve tartışmaya açık olmadığını vurguladı.

Akıncı, Kıbrıs sorununun yıllardır kabul edilmiş parametrelerinin, iki toplumu ilgilendiren her konuda görüşmelerin iki toplum lideri arasında yapılmasını öngördüğünü kaydetti.

“Farklı konularda çalışmaları devam eden iki toplumlu teknik komitelerin iki liderliğe bağlı olarak oluşturulmasının bir nedeni de budur” diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, iki taraf arasında bakanlıklar düzeyinde bir araya gelişlerin, içinde bulunulan koşullarda mümkün görünmediğini ifade etti.

“Bu nedenledir ki, pandemi döneminde de olsa iki sağlık bakanı da bir araya gelememiştir. Dışişleri bakanlarının eşit düzeyde bir araya gelmesi de bu koşullarda olası değildir” diyen Akıncı açıklamasını şöyle tamamladı:

“KKTC Cumhurbaşkanı'nın toplumsal ve uluslararası konumunu ve yetkilerini, halkı tarafından doğrudan yetkilendirilmemiş bir kişiyle ikame etmeye çalışmak beyhude bir çaba olmaktan öte bir anlam ifade etmemektedir.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: BEYHUDE, BİR, ÇABA, OLMAKTAN, ÖTE, ANLAM, İFADE, ETMEZ,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı