Haber Detayı
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 13:19 Bu haber 24 kez okundu
 
EVKAF, İNGİLİZ ÜSLERİNDEKİ MALLARINA SAHİP ÇIKIYOR
Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Kıbrıs Rum Yönetimi ve Birleşik Krallık arasında yapılan anlaşma ile üsler bölgesinde vakıf mallarının geliştirmeye açılmasına itiraz etti. Kıbrıs Vakıflar İdaresi, yapılan bu anlaşmanın bölgede bulunan vakıf malları üzerinde hukuksuz bir müdahale olduğunu ve Evkaf’ın burada hak sahibi olduğunu hatırlattı. Evkaf, bu konuda tüm haklarını savunmak için hukuki girişim başlattı. İngilizler Rum basınında yer alan gayriresmi basın açıklamaları ile Evkaf’a yanıt verse de, Evkaf resmi bir yanıt talep ediyor.
Haberi


Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nin, İngiliz Üsleri Yönetimi’ne gönderdiği resmi yazıda şöyle denildi: 

Birleşik Krallık ile Kıbrıs Rum Yönetimi arasında 2014 yılında imzalanan anlaşma ve bu anlaşmayla ilgili son duyuru, Kıbrıs Türk halkının ve Türkiye'nin rızasını görmezden gelmektedir ve bu nedenle 1960 Kuruluş Antlaşması'nın ana felsefesini ihlal etmektedir. 

Kıbrıs Vakıflar İdaresi, Ağrotur ve Dikelya İngiliz Egemen Üs Alanları’nda bulunan binlerce dönüm tapulu vakıf taşınmazlarının mütevellisidir. Vakıf taşınmazları üzerinde yapılacak herhangi bir geliştirme için, geliştirmeyi yapacak kişilerin Evkaf İdaresi ile kira sözleşmesi imzalamaları ve kiralarını Evkaf İdaresine ödemeleri gerekmektedir. 

Aksi takdirde Evkaf, uluslararası kanunlara göre vakıf taşınmazları üzerindeki geliştirmelere itiraz eder ve İngiliz makamlarını ve dâhil olan tüm makamlarına karşı hukuki tüm haklarını saklı tutar.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi, İngiliz Üslerindeki tüm malların savunulması ve korunması için gerekli tüm hukuki girişimlerin başlatıldığını duyurdu. Evkaf, tüm adadaki vakıf mallarının bize atalarımızdan miras olduğunu vurgulayarak, vakıf mallarının insanlığa hizmet etmek için bağışlandığını ve bu mallar üzerindeki hakların savunulmasının insani bir mesele olduğunu kaydetti. 

Kıbrıs Vakıflar İdaresi’nden yapılan açıklamada, Birleşik Krallık yetkililerine de çağrı yapılarak, “Köklü bir vakıfçılıkgeleneğine (traditions of charity) sahip Birleşik Krallık Devleti’nin vakıf malları konusunda gerekli hassasiyeti göstereceğine ve insanlığın hizmetine adanmış vakıf malları için vakıf ruhuna uygun bir karar alacağına eminiz” şeklinde vurgulandı. 

İngilizler Evkaf’a yanıt verdi. 

Kıbrıs Vakıflar İdaresi olarak Birleşik Krallık Yönetimi’nin tutumunu gayri resmi olarak açıklamasını olumlu karışmakla beraber konuyla ilgili elimize resmi bir yazı ulaşmamıştır. 

Hatırlanacağı üzere Kıbrıs Vakıflar İdaresi olarak, Kıbrıs Rum Yönetimi ve Birleşik Krallık arasında yapılan anlaşma ile üsler bölgesinde vakıf mallarının geliştirmeye açılmasına itiraz ettik. Yapılan bu anlaşmanın bölgede bulunan vakıf malları üzerinde hukuksuz bir müdahale olduğunu ve Evkaf’ın burada hak sahibi olduğunu hatırlatarak, bu konuda hukuki hakkımızı savunacağımızı Birleşik Krallık Yönetimine resmi bir yazı ile bildirdik. 

Bu girişimin sonrasında, Güney Kıbrıs’ta İngilizce dilinde yayınlanan Cyprus Mail isimli gazetede, 14 Temmuz 2020 tarihinde yayınlanan makalede ismi verilmeyen bir İngiliz yetkilinin sözlerine yer verilmiş ve üsler bölgesindeki Kıbrıs Türklerine ait arazilerin güvence altında olduğu belirtilmiştir. Aynı makalede “Askeri olmayan kalkınma sürecinin başlangıcından bu yana Kıbrıs Türk toplumu ile işbirliği yaptık.  Egemen Üs Bölgeleri’nde arazisi olan Kıbrıslı Türkler, SBAA Bölge Ofislerine başvurarak topraklarını geliştirmekten de eşit derecede faydalanabileceklerdir. Tüm Kıbrıslı Türk toprakları korunmaktadır ve sahiplerinin rızası olmadan geliştirilemez ” ifadelerine yer verilmiştir. 

Daha önceki açıklamamızda olduğu gibi, tarihi bir vakıfçılıkgeleneğine sahip Birleşik Krallık Devleti’nin vakıf malları konusunda hassas davranacağını bekliyorduk ve bu haberi olumlu bir gelişme olarak memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak haberde geçen isimsiz açıklamalar dışında tarafımıza herhangi bir resmi yazı henüz ulaşmamıştır. Ayrıca, Birleşik Krallık’tanherhangi bir yetkili bu konuda resmi bir açıklama yapmamıştır. 


Bu olumlu haber sonrasında Birleşik Krallık Yönetimi’nin vakıf mallarını koruyan tutumunu resmi olarak da görmenin, Kıbrıs Vakıflar İdaresi olarak bizleri sevindireceğini bir kez daha vurgulamak isteriz. 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: EVKAF,, İNGİLİZ, ÜSLERİNDEKİ, MALLARINA, SAHİP, ÇIKIYOR,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı