Haber Detayı
23 Temmuz 2020 - Perşembe 15:27 Bu haber 23 kez okundu
 
KIBRISLI TÜRK VE RUM SİYASİ PARTİLER BİR ARAYA GELDİ
Bazı Kıbrıslı Türk ve Rum siyasi parti temsilcilerinin Slovakya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçiliği himayesinde düzenlenen toplantılar çerçevesinde tele-konferans yöntemiyle yeniden bir araya geldiği bildirildi.
Haberi


Slovakya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçiliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, partilerin hem ikili diyaloğu geliştirmek hem de birinci pandemi dalgasını atlatan “Kıbrıslıların” rahatlamasına katkıda bulunmak amacıyla bir araya geldikleri belirtildi.

Açıklamada, partilerin Kovid-19 sonrası iki taraf arasındaki diyaloğun gelişimine katkıda bulunmak ve daha önce güven artırıcı önlemler kapsamında ortaya çıkan olumlu sonuçları artırmak istedikleri ifade edildi.

Açıklamada, partilerin, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi üyeleri, liderler ve her iki toplumun sivil toplumu arasındaki karşılıklı destek, tıbbi ve maddi yardım, iş birliği ve koordinasyon örneklerinin önemini hatırlatıp vurguladığı da belirtildi.

Açıklamada partilerin pandemi sonrası yaşanacak çok yönlü sosyal ve ekonomik olumsuzlukları karşılıklı iş birliği ve dayanışmayla atlatma çağrısında da bulunduğu belirtildi.

Liderlere yapılan çağrıda ise BM Güvenlik Konseyi ve Genel Sekreterin raporlarında da belirtildiği gibi görüşmelerin yeniden başlaması zemininin hazırlanması gerektiği kaydedildi.

Parti temsilcilerinin bir sonraki toplantısının Ada’daki pandemi sürecinin gidişatına göre, eylül ayının ikinci yarısında yapılmasının planlandığı belirtildi.

Partilerin bugünkü toplantısına Güney Kıbrıs’tan AKEL, Yeşiller, DİKO, DISY, EDEK, EPALXI, EDİ partileri katılım gösterirken, KKTC’den Cumhuriyetçi Türk Partisi’ni (CTP) Tolga Özsağlam, Toplumcu Demokrasi Partisi’ni (TDP) Deniz Birinci ve Doğa Yalçın, Birleşik Kıbrıs Partisi’ni (BKP) Salih Sonüstün, Kıbrıs Sosyalist Partisi’ni (KSP) Mehmet Birinci, Yeni Kıbrıs Partisi’ni (YKP) Murat Kanatlı ve Oğuz Özen temsil etti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KIBRISLI, TÜRK, VE, RUM, SİYASİ, PARTİLER, , BİR, ARAYA, GELDİ,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı