Haber Detayı
09 Temmuz 2020 - Perşembe 17:38 Bu haber 1607 kez okundu
 
ÖZEL SEKTÖR YOKSA KAMU DA YOK
Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, gazetemize verdiği özel demeçte, özel sektörün karşı karşıya kaldığı tehlikeye dikkat çekti, günü kurtarmak adına yalnızca bugünü değil, yarını da düşünmek gerektiğini, kamunun yanı sıra reel sektörün desteklenmesi gerektiğini aksi halde kamunun da büyük zorluklar yaşayacağına dikkat çekerek; “Bilinmeli ki, reel sektör yoksa kamu da yok” dedi.
Haberi


Amcaoğlu şöyle konuştu; “bu süreçte reel sektöre yapılması gereken destek ve teşviklerin hassasiyetle hazırlanması gerekir. Bakın 30 Haziran itibarıyla özel sektörde çözülmeler, işten durdurmalar başladı. Alınacak tedbir ve verilecek teşviklerle bunları illaki engellememiz gerekir.

Yalnızca kamuyu düşünerek, reel sektörü göz ardı edemeyiz. Ayrıca kamunun reel sektörden kaynaklanan gelirlerle ayakta kaldığını unutmadan özel sektörü desteklemek şart. Bilinmeli ki, reel sektör yoksa kamu da yoktur. Şuan 2019’un yansımalarını yaşıyoruz. 2020’nin yansımalarını ise 2021 de göreceğiz. Tabi bu yaşadığımız olumsuzlukların yansımasını 2021’de görmüş olacağız. Sırf bu yüzendir ki, eğer biz reel sektörü ayakta tutamazsak kamuyu, bunun devamında devleti ayakta tutamayız.

Bu zinciri düşünmemiz gerekir. Evet, kamu da, hayat pahalılığı, bayramlığı, ek mesaiyi, 13. Maaşı, tahsisatları talep eder isteriz ama şunu bilmemiz gerekir, bunların tamamının olabilmesinin en önemli koşulu reel sektörün sağlıklı şekilde ayakta durmasıdır. Altını çizerek belirtiyorum ki, reel sektör can çekişirse, kamu öldü demektir. Bunu uzun süreçte öngörmek gerekir. 2019’da Gelirler içinde 31 ile Birinci sırada. Devletin vergi gelirlerinde yaklaşık 5 milyarlık geliri var. Seneye acaba böyle gerçekleşebilecek mi? Bu konuda gerekli adımı atılmazsa durum hiç iç açıcı olmaz.

MALİYE’NİN REEL SEKTÖRE DESTEĞİ…

Bu pandemi ve sıkıntılı süreçte, reel sektörün sistemin içinde kalmasını sağlayacağız. Sosyal güvenlik katkılarına desteği en üst seviyede tutarak, işletme maliyetlerini aşağıya çekerek, bunun yanında piyasadaki o daralan hacmi genişletme adına sıcak para akışının sağlanacağı, alt yapı yatırımlarına verilecek desteği süratle projelerin hayata geçirilmesi çok önemlidir.

Bunları göz ardı etmemek gerekir. Aksi takdirde samimi olarak söylüyorum seneye devlette de çok büyük sıkıntılar yaşanacak. Hükümet edenlerde çok önemli sıkıntılar yaşayacak.

İKİNCİ PAKET…

İkinci paketin ana fikri, reel sektörü 2021 yılına taşımaktır. Bunu başaramazsak, bileceğiz ki bunun devamında kamuda da çok büyük sıkıntılar yaşayacağız. Sağlıkta, eğitimde, ulaştırmada çok büyük sıkıntılar yaşayacağız. Bunları engellemenin yegâne yolu reel sektöre verilecek teşvik ve desteklerdir. Esasında işin özü bugünü değil, yarını düşünmektir. Bugünü düşünürsek günü kurtarmış oluruz. Ama yarını düşünerek adımlar atarsak geleceği inşa ederiz.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ÖZEL, SEKTÖR, YOKSA, KAMU, DA, YOK,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı