Haber Detayı
22 Temmuz 2020 - Çarşamba 09:03 Bu haber 21 kez okundu
 
POMPEO'DAN SKANDAL MESAJ: 5 MİLYON DOLAR ÖDÜL KOYDULAR
ABD'nin Venezuela'da Chavez ve Maduro yönetimine darbe girişmleri sonuç vermeyince uygulanan ambargo ve yaptırımlar kelle avcılığına uzandı. ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Venezuela Yüksek Adalet Divanı Başkanı Perez’e ABD'nin yaptırım uyguladığını ve tutuklanmasına yönelik iş birliği için 5 milyon dolar ödül belirlediklerini açıkladı.
Dünya Haberi


ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela Yüksek Adalet Divanı Başkanı Maikel Jose Moreno Perez’e ABD tarafından yaptırım uygulandığını ve tutuklanması için iş birliği yapanlara 5 milyon dolar ödül belirlendiğini açıkladı.

Pompeo, "Bugün, Sınır Ötesi Örgütlü Suç Programı kapsamında, Venezuela uyruklularının tutuklanması veya mahkum edilmesine yardımcı olan bilgiler için 5 milyon dolara kadar ödül ilan ediyorum." dedi.

Pompeo, Moreno Perez ve eşinin yolsuzluklara karıştığını iddia etti.

''ABD, yolsuzlukla mücadelede ve demokrasinin barışçıl bir şekilde restorasyonu için Venezuela halkı ile birlikte olmaya devam ediyor.'' ifadelerini kullanan Pompeo, Perez'in alt mahkeme hakimlerini, bazı sanıkların salıverilmesi veya davaların reddedilmesi gibi konularda yönlendirdiğini, 20'den fazla davada, rüşvet aldığı taraf lehine karar aldırttığını ileri sürdü.

Moreno Perez, 12 Mart 2020'de Florida Güney Bölgesi Mahkemesinde rüşvetle ilgili kara para aklama suçlarıyla açılan federal bir davada suçlanmıştı.

Yaptırım kararı sonrasında, Moreno Perez ve eşinin ABD'ye girişleri süresiz olarak askıya alınmış olacak.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: POMPEO'DAN, SKANDAL, MESAJ:, 5, MİLYON, DOLAR, ÖDÜL, KOYDULAR,
Haber Videosu
Yorumlar
Haber Yazılımı