Çarşamba, Nisan 14, 2021
Ana Sayfa Kıbrıs Dünyanın en büyük aşı kampanyası’ hayal kırıklığı yarattı

Dünyanın en büyük aşı kampanyası’ hayal kırıklığı yarattı

DÜNYA

Haber
Girişi: 21.01.2021 – 10:50, Güncelleme:
21.01.2021 – 10:50

Dünyanın en büyük aşı kampanyası’ hayal kırıklığı yarattı

Hindistan’da Cumartesi günü ‘dünyanın en büyük aşı kampanyası’ başladı. Ağustos ayına kadar 300 milyon kişiye Kovid-19 aşısı uygulamayı planlayan Hindistan’da, bazı eyaletlerde aşılamaya katılım yüzde 22 oranında kaldı. Hintli yetkililer, aşılama kampanyasının gerekli hıza ulaşamamasının sebebinin ‘aşının güvenirliği konusundaki endişeler, teknik sorunlar ve yanlış bilginin yayılması’ olarak açıkladı.

Hindistan, Ağustos ayına kadar 300 milyon kişinin aşılanması planlarken Salı akşamına kadar yaklaşık 630 bin kişinin aşılandığı açıklandı. Düşük aşı katılımını değerlendiren Hint yetkililer, bazı eyaletlerde aşılama oranının yüzde 20’ler seviyesinde olduğuna vurgu yaparak, hedeflerinden çok uzak olduğunu ifade etti. Sağlık çalışanlarının aşının güvenirliği konusundaki endişeleri olması, aşı randevuları için tasarlanan uygulamanın teknik sorunlar içermesi ve halk arasında aşı konusunda bilgi kirliliği olması aşılama programının gereken hızda olmamasının temel sebepleri arasında yer aldı.

ACİL KULLANIM İÇİN ONAYLI İKİ AŞI VAR

Hindistan’da acil kullanım için ülkede Covishield adıyla bilinen İngiliz Oxford/AstraZeneca ve yerli Bharat Biotech tarafından üretilen Covaxin onaylanmıştı. Uluslararası klinik deneyleri tamamlayan ve yüksek koruma sağlayan Oxford/AstraZeneca aşısının aksine yerli Covaxin aşısı henüz Faz-3 deneylerini tamamlamadı. 22 bin kişinin katıldığı ve hala devam eden çalışmanın yayımlanan ara verilerinde, yerli aşının güvenli ve etkili olduğu açıklandı.

YERLİ AŞI KONUSUNDA ENDİŞELER VAR

Buna rağmen bazı uzmanlar, aşının güvenliği ve etkinliği konusunda eldeki verilerin yetersizliğine vurgu yaparak, aşının piyasaya sürülme hızı konusunda endişelerini dile getirdi. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) görev yapan Hint bilim insanı Dwaipayan Banerjee, sosyal medya hesabında paylaştığı yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Hindistan’da ilaç düzenlemeleri ve güvenliği üzerine on yıllık araştırmama dayanarak; Covishield’a erişebiliyorsanız, şimdi aşı olun. Güvende ve izole kalabiliyorsanız Covaxin için bekleyin. On yıllardır ilaç geliştirmedeki standart uygulama, güvenlik ve etkinliğini sağlamak için dört aşamalı klinik deneyler olmuştur. Covishield aşısı (Oxford / AstraZeneca) test edilmiş ve her standardı karşılamaktadır. Öte yandan Covaxin aşısı (Bharat Biotech), hükümet tarafından aceleye getirildi. Güvenlik ve etkinlik denemeleri tamamlanmadan ve veriler yayınlanmadan dağıtılıyor. Bu mutlaka güvensiz olduğu anlamına gelmiyor. Muhtemelen iyi sonuçlanacaktır, ancak kesin olarak sonuçları henüz bilmiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -