Pazar, Mayıs 16, 2021
Ana Sayfa Kıbrıs Bir An Önce Psikolojik Danışmanlık Hattını Devreye Koyun!

Bir An Önce Psikolojik Danışmanlık Hattını Devreye Koyun!

Doç. Dr. Melahat Arıklı yazdı…

Bilindiği üzere geçirdiğimiz bu zor dönemlerde akıl sağlığımızı korumamızın gerekliliği ile ilgili yazımı yazmıştım. Şimdi vakaların artması ile endişe ve korkularımız da artmaktadır. Gelecek ile ilgili umudumuz tükenmekte; plan yapamaz olduk, sanki de boş yaşıyormuş gibiyiz. Ayrıca insanlarımızda ölüm korkusu, hasta olacak mıyım endişesi, çocuklarımızda umutsuzluk, çalışsam da yurtdışına okumaya gidemeyeceğim veya anne dersleri anlamıyorum diyen çocuklarımız var.

Çocuklarımız kaygıları ile savaşıyorlar, çoluk çocuk hepimiz markete veya herhangi bir yere gitsek dokunduğumuz şeylerden virüs kaptık mı diye düşünmekten kendimizi alıkoyamıyoruz.  Birde devamlı kötü haberler görüyoruz; dünyadan, ülkemizden, bu haberlere yapılan yorumlarda cabası, bunları çocukların okuyabileceğini düşünemiyor musunuz acaba?

Tabii o dışarıda fink atanlar sayesinde bir başımıza bekçi koymadıkları kaldı ve bu durumu en az kayıpla atlatacağımız düşüncemizi de yerle bir ettiler sağ olsunlar. Sizler yiyip içerken bir ekmeğe muhtaç inşalar işsiz kaldı, çocuklarımız kaygıyla ve bizlerde korkularımız ile savaşıyor olduk. Elbet bu günler geçecek ve sizlerde umarım bundan sonra gider ihtiyaç sahiplerine biraz yardım yaparsınız da işe yararsınız.

Yaşadığımız bu süreçte psikolog arkadaşlarımızın gönüllü çalışmalarına, hükümetin ülke genelinde plan çıkarıp evlere ulaşmalarına; öğretmenlerimiz, geleceğimiz, gençlerimiz, evlatlarımız size emanet, doktor ve hemşire arkadaşlarımıza müteşekkiriz. Günay Çerkez abimizin öncülüğünde bazı iş adamlarımızın yardımlarına binlerce teşekkür ederiz. Türkiye Cumhuriyeti’ne her zaman yanımızda olduğu için şükranlarımı iletirim.

Sonuç olarak, bu virüs inşallah az zarar ile bitecektir. Ancak biz bitmeyelim, para, mal- mülk geri gelir de akıl sağlığı giderse bir daha gelmez. Bir anda vakaların yükselmesi ve evlere kapanmadan dolayı içine girdiğimiz bu belirsizlikten etkilenen birçok insanımız var.  Bir an önce oturup ah vah çekileceğine insanlarımızın ruh sağlığına dokunun ve bir an önce psikolojik danışmanlık hattını açın. Bizden de istenilen ne varsa ülkemiz ve insanımız için her zaman hazırız…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -