Pazartesi, Mart 8, 2021
Ana Sayfa Dünya Rus aşısına bir ülkeden daha onay

Rus aşısına bir ülkeden daha onay

Son dakika…

Koronavirüs (Covid-19) dünya genelinde hızla yayılmaya devam ederken, Rusya tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen Sputnik V aşısına bir ülkeden daha onay geldi.

Macaristan İnsan Kaynakları Bakanı Prof. Dr. Miklos Kasler sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Macaristan Ulusal Sağlık Hizmetleri Merkezi’nin, Rusya tarafından Covid-19’a karşı geliştirilen Sputnik V aşısının Macaristan’da kullanımına tam onay verdiğini ifade etti. Kasler, “Ulusal Sağlık Hizmetleri Merkezi, Sputnik V aşısının ürün kalitesi açısından üretici firmanın şartlarına ve insanlarda kullanıma uygun olduğunu belirleyen gerekli resmi çalışmalarını tamamlamıştır” dedi.

Akademik tıp dergisi olan The Lancet tarafından Salı günü yayınlanan raporda, 21 ülkeden alınan 3. faz verilerine göre Sputnik V aşısının, Covid-19’a karşı yüzde 91.6 etkili olduğu kaydedildi.

Öte yandan Macaristan’da daha önce, Pfizer- BioNTech, Moderna ve AstraZeneca firmaları tarafından geliştirilen aşılarında kullanımı onaylanmıştı. Macaristan’da Covid-19 salgının başlangıcından bu yana 376 bin 495 pozitif vaka tespit edilirken, ülkede 13 bin 90 kişi ise Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -