Pazartesi, Mart 1, 2021
Ana Sayfa Dünya TURİZM VE HAVACILIK BAĞLAMINDA COVID-19

TURİZM VE HAVACILIK BAĞLAMINDA COVID-19

Kıbrıs İlim Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Mehmet Necati Cizrelioğulları, Turizm ve Havacılık sektörlerine istinaden COVID-19 salgınının etkisini şu şekilde ifade etti:

Şimdiye kadar, COVID-19 salgını, dünya çapında 106 milyondan fazla vaka ve 2 milyondan fazla ölümle sonuçlandı. Bu durum, yaklaşan bir ekonomik kriz ve durgunluk korkularını da ateşledi. Sosyal mesafe, kendi kendine izolasyon ve seyahat kısıtlamaları, tüm ekonomik sektörlerde iş gücünün azalmasına ve birçok işin kaybedilmesine neden oldu. Dünya, iki yıl içinde aşırı turizm tartışmalarından, karaya oturmuş uçaklardan oluşan küresel bir filoyu yeniden başlatmak için önlemler almaya başlamıştı. Ancak COVID-19 salgını bu oluşumun yeniden canlanmasını engelledi, hava taşımacılığı hareketliliğini ve genel olarak havayolu endüstrisinin de yer alan uçak üreticileri, havayolları, havalimanları değer zincirinin tüm unsurlarını küresel olarak etkiledi. Gelenlerin %58’i için hava taşımacılığına dayanan uluslararası turizm, turizme bağımlı işletmeler ve istihdam seviyeleri için çok önemli olumsuz sonuçlarla birlikte durma noktasına geldi.

Amerika Havayolları, hayatta kalmak için 25 milyar dolarlık hibe, 25 milyar dolarlık kredi ve önemli vergi indirimi içeren bir hükümet kurtarma planı talep etti. İngiliz havayolları, yaygın bir kapanmayı önlemek için acil 7,5 milyar sterlinlik acil kurtarma çağrısı yaptı. Hollanda’daki bakanlar, Air France-KLM ve Amsterdam’daki Schiphol havaalanının devam etmesini sağlamak için stratejilerin uyguladığını bildirdi. Havayolları ve endüstri kuruluşları tarafından yayınlanan birçok medya bildirisi, havacılığın devam eden COVID-19 salgınının kurbanı olduğunu ve sektörü yeniden başlatmanın küresel turizm ve ticaret için kilit önemde olduğunu öne sürmektedir. Bu bağlamda, Havacılığın finansal olarak daha dirençli ve daha sürdürülebilir hale gelmesi için teknolojik değişime ayak uydurulmasını, potansiyelini ve hızla büyüyen bir ulaşım sisteminin oluşumunu sağlayarak çok radikal değişiklerin gerekli olduğunu ve Dünyada alınacak ekonomik önlemler kapsamında turizm ve havacılık sektörü için planlanmış yardımların miktarının ve koşullarının da açıklanması, salgına karşı kapsamlı iş sağlığı ve güvenliği kıstasları uygulanması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -