Pazar, Şubat 28, 2021
Ana Sayfa Dünya SİGARAYI BIRAKALIM SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM

SİGARAYI BIRAKALIM SAĞLIĞIMIZI KORUYALIM

KİÜ ÖĞR. GÖR. KÜBRA KÜÇÜKTEPE 9 ŞUBAT DÜNYA SİGARA BIRAKMA GÜNÜ İÇİN YAZDI

Öğr. Gör. Kübra Küçüktepe, 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Gününe dikkat çekti. Sigara bağımlılığı artık bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Sigara bağımlılığı, basit bir alışkanlık, sosyal davranış veya istendiği zaman anında bırakılabilen bir durum değildir. Bireylerde şeker hastalığı, yüksek tansiyon, verem, KOAH, akciğer kanseri, solunum problemleri ve benzeri gibi birçok hastalığa yol açabilen kötü bir hastalıktır.

 

Küçüktepe, özellikle kadınların sigara bağımlılığında daha kötü etkilenebileceklerine değindi. Sigara kullanan veya pasif içiciliğe maruz kalan genç kadınlarda meme kanseri riski %90 oranında artmaktadır. Bunun yanında adet düzensizlikleri, kısırlık, erken menopoz, kemik erimesi, dış gebelik, erken doğum ve düşük risklerini artırmaktadır. Hamilelik süresince sigara içmiş annelerin bebekleri içmemiş annelerin bebeklerinden 200–250 gr daha düşük ağırlıkla doğmaktadır. Ayrıca bebek ve çocuklarda ölü doğum, ani bebek ölüm sendromu, büyüme gelişme geriliği, havale, alerjik hastalıklar, akciğer gelişme bozukluğu, solunum yolu enfeksiyonları, astım, kronik bronşit, akciğer kanseri gelişme riskini gibi birçok hastalık için risk faktörü olabileceğine dikkat çekti.

 

Küçüktepe, göründüğü gibi sigaranın bir çok yan etkisi bulunmakta olduğunu söyledi. Bunun yanında şu an büyük bir savaş verdiğimiz Covid-19 sürecinde sigara bırakmanın daha da önemli bir hale geldiğine değindi. Yapılan çalışmalarda sigara içenlerin Covid-19‘a daha çabuk yakalandığı belirtilmektedir. Sigara içenler Covid-19‘a yakalanırlarsa, daha ağır bir hastalık süreci geçirmektedirler. Bu sebeple sigara içenlerin bu konuda dikkatli olması ve nikotin bağımlılığından kurtulma süreçlerini kararlılıkla ilerlemeleri gerekmektedir. Sigaradan kurtulduktan 20 dakika sonra hücre hasarları iyileşmeye başlamakta ve zaman geçtikçe de hiç sigara içmemiş gibi olma şansı giderek yükselmektedir. Örnek verecek olursak, bireyin ilk bir yıl içinde kalp krizi geçirme riski on kat fazlayken, bu oran ikinci yılda yarı yarıya azalmaktadır. Yıllar geçtikçe bu risk giderek azalmaya devam etmektedir.

 

Öğr.Gör. Kübra Küçüktepe, bu zararlı etkilerden kurtulmak adına sigarayı bırakmak için tavsiyelerde bulundu. Sigarayı bıraktığın gün kişinin kendini aktivitelerle meşgul etmesi gerektiğini söyledi. Meşguliyet zihnini sigara içmekten uzak tutar ve dikkatini sigara isteğinden uzaklaştırmaktadır. Öncelikle sigarayı bırakmayı düşündükleri tarihten iki veya üç hafta önce nikotini düşük, farklı bir markaya geçmek onlara kolaylık sağlayabilecektir. Bunun yanında ev içerisinde egzersiz yapmak, pilates, yoga, yürüyüş bandında veya bahçede yürüyüş yapmak, sakız çiğnemek, ellerinde bir kalem çevirmek ya da tespih çekmek, puzzle veya örgü yapmak, bol su içmek, derin nefes alıp vererek gevşemek gibi solunum egzersizleri yapabileceklerini söyledi. Son olarak sigara bırakmak isteyenlerin sigaranın zararlarını tekrar tekrar okuyarak kendilerine verdikleri zararın farkında olmalarını ve bu yolda adım adım yürümelerini , kendilerini sevmelerini , sağlıklı bir yaşam sürmeleri için sigarayı bırakmaya çalışmaktan asla vazgeçmemelerini söyledi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -