Pazartesi, Mart 1, 2021
Ana Sayfa Kıbrıs DEVRİMCİ KOMÜNİST BİRLİK’TEN BİR DİZİ ACİL ÖNLEM VE KAYNAK ÖNERİSİ

DEVRİMCİ KOMÜNİST BİRLİK’TEN BİR DİZİ ACİL ÖNLEM VE KAYNAK ÖNERİSİ

Devrimci Komünist Birlik (DKB), Covid-19 salgınına karşı bir dizi acil önlem ve kaynak önerisinde bulunduğu bir mesaj yayımladı.

Birlik Genel Sekreteri Yusuf Alkım tarafından yayımlanan mesajda, sistemin emperyalist güçlerin birbirlerini yıpratma ve küresel ilaç şirketlerinin kârlarını artırmaya odaklanan bir yapıda olduğu iddia edilerek, “Bu virüslerin ortaya çıkmasının ve büyük çapta yıkıma neden olmasının sebebi, içinde yaşadığımız kapitalist üretim ilişkilerine bağlı gelişen sağlıksız yaşam koşullarıdır” denildi.
Mesajda, sağlık, sosyal ve ekonomik açıdan ortaya çıkan krize karşı alınması gereken bir dizi acil önlem şöyle sıralandı: 
“Vatandaşların temel ihtiyaçlarının karşılanarak eve kadar temin edileceği bir sistemin kurulmalı. Protein, vitamin gibi destekleyici gıdalar herkese yetecek şekilde tedarik edilmeli. Günlük PCR test sayısının en üst kapasiteye çıkartılmalı,  gerekli analizleri yapabilecek ve tedavi yöntemlerini inceleyen bir merkez oluşturulmalı. Özel sağlık kuruluşları, otel ve yurtlar, maske vb. malzemelerini üreten işletmeler, özel eğitim kurumları, telekomünikasyon, enerji ve su işletmelerinin mücadeleyi en verimli şekilde gerçekleştirebilmek için kamulaştırılmalı. İşçi-emekçi ve emeklilerden son 12 ay içerisinde yapılan tüm kesintilerin iade edilmeli. İşten durdurma, ücretsiz izne çıkarma, yarı zamanlı çalıştırma, maaş kesintisi yasaklanarak, etkin denetim uygulanmalı. Tüm banka borç kredileri, ev ve dükkân kiraları dondurulmalı, tek geliri kira olanlara temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri ve yaşamlarını sürdürebilecekleri düzeyde ödenek yapılmalı”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -