Cumartesi, Mart 6, 2021
Ana Sayfa Kıbrıs PANDEMİ DÖNEMİ VE ERGENLİK

PANDEMİ DÖNEMİ VE ERGENLİK

KIÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Gelişim Psikoloğu Seren Uğur, yaşadığımız pandemi sürecinin herkes için alışması zor bir durum olduğunu söylerken, bu salgının ergenler için çok daha zor bir durum olduğunu vurguladı.

KIÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Gelişim Psikoloğu Seren Uğur, yaşadığımız pandemi sürecinin herkes için alışması zor bir durum olduğunu söylerken, bu salgının ergenler için çok daha zor bir durum olduğunu vurguladı. Uğur, ergenliğin bir çeşit kopuş yaşanan bir dönem olduğunu, kişinin kendini dışarıda bulduğu, arkadaşlarıyla sosyal ortamlarda kendini geliştirmeye çalıştığı ve hep diğerlerine bakarak bir gruba ait olarak kendine bir kimlik edinmeye çalıştığı, biraz sancılı bir dönem olduğunu vurgularken, pandemi sürecinde 12-18 yaş arasındaki çocukların psikososyal gelişimlerinin doğal örüntüsünü de düşündüğümüzde, bu yaş grupları ve ebeveynleri arasındaki ilişkinin bir miktar daha çatışmalı ve sancılı olacağını öngörebilineceğini söyledi. Bu gibi dönemlerde gençlerde zaman zaman öfke krizleri görülebileceğini ve bu krizler esnasında eşyaları fırlatma, kapıları çarpma, ağlama, bağırma ve hatta kendine zarar vermeye kadar geniş bir davranış örüntüsünün gözlemlenebileceğini vurgulayan Uğur, ergenlerin bu dönemlerde benmerkezci olduklarını ve bu yüzden karşı karşıya olduğumuz bu tehlikeyi küçümseme eğiliminde olabileceklerini, başlarına hiçbir şey gelmeyeceğini ve bu hastalığa asla yakalanmayacaklarını düşünebileceklerini söyledi. Gelişim Psikoloğu Seren Uğur, ebeveynlerin bu tutumları hemen kendilerine meydan okumak gibi algılayarak öfkeli yanıtlar vermenin işe yaramayacağını belirtirken ergenlerin sürece uyumlarını daha da bozabileceklerini ve ergenleri daha çatışmaya açık hale getirebileceklerine dikkat çekti. Böyle durumlarda ergeni iyice dinlemek ve onunla tartışmadan bu süreç hakkında konuşmanın daha yararlı olabileceğini savundu.

Ebeveynlerin öfkelerini değil endişelerini yansıtmaları gerektiğini vurgulayan Uğur, eleştirmemek, “ben” dili kullanmanın ve uygun bilimsel verileri kanıtlarla paylaşmanın ergenler için daha yararlı olabileceğini söyledi. Böylelikle ergenlerin daha uyumlu olmalarını ve salgın karşısında daha uygun tepkiler vermesini sağlayabileceklerine dikkat çekti. Ergenler karşı geldikleri, öfkelendikleri zaman kurallara uymayabilirler. Bu durum sizi endişelendirse de endişenizi ona, o anda söylemek yerine sakinleştikleri zaman söyleyin. Aynı zamanda iletişime geçmek için uygun şartların oluşmasını bekleyin. Ergenlerin süreci evde geçirirken duygu, düşünce ve yaptıklarını yazacağı bir günlük tutmaları önerilebilir. Uğur, bir ergenin yetişkinleri umursamıyor gibi görünse de onlara bakarak kendi duygu durumunu düzenleyebileceğini vurgularken en güzel yöntemin ebeveynlerin, endişe ve korkularını nasıl

yönettikleri konusunda çocuklarına model olmaları olduğunu söyledi. Gelişim Psikoloğu Seren Uğur cümlelerine son verirken bu dönemde evde yeni düzenlemeler yapmanın, her gün yeni planlamalarla aktiviteler yaratmanın, ev içi spor saatleri ayarlamanın ve çatışmadan uzak durmanın hem ergenler hem de ebeveynler için bu dönemi atlatmalarında faydalı olabileceğini ve bu sürece adaptasyonu sağlayabileceğini söyledi. Uğur, son olarak kaygının virüsten daha bulaşıcı olduğunu bu yüzden öncelikle kendi kaygılarını kontrol altına almaları gerektiğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -