Perşembe, Şubat 25, 2021
Ana Sayfa Dünya PANDEMİ, DİJİTAL DÜNYANINYENİ KONUMUNA HİZMET ETMEK İÇİN Mİ ÇIKARILDI?

PANDEMİ, DİJİTAL DÜNYANINYENİ KONUMUNA HİZMET ETMEK İÇİN Mİ ÇIKARILDI?

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Genel Sekreteri ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğr. Üyesi Dr. Volkan Kadir Güngör, Hakikat Web TV’de yayınlanan; Güven Arıklı ile “Gündem Özel” programında, pandemi döneminde dijitalleşme ve dijitalleşmenin hayatımızda ki yeri konusu hakkında açıklamalarda bulundu.

Dr. Güngör açıklamasında, yakın gelecekte teknolojinin nereye evrileceği noktasında açıklamada bulunarak, teknolojinin gelişiminin belirli yasarlar üzerinde kurgulandığını, son 50 yıldır uygulanan yasalardan birisinin ise Moore Yasası olduğunu söyledi.

 

Dr. Güngör açıklamsının devamında ise şunlara değindi;

 

Güngör: “Uzaya gönderilen uydular ile kurulacak internet ve iletişim ağı, 10 yıl sonrası için öngörülen hadiselerdi”

 

“Moore yasası şunu söyler; var olan teknoloji her 18 ayda bir, hız ve performans olarak iki katına çıkar. Moore yasasının bu ön görüsüne baktığımızda, son 50 yıldır işlemektedir. Ancak Pandemi ile birlikte bir yakınsama yaşandı. Çünkü 10 yıl sonrasına planlanan, makinelerin birbiriyle konuşması, deri altı çipler, uzaya gönderilen uydular ile kurulacak internet ve iletişim ağı hep 10 yıl sonrası için öngörülen hadiselerdi. Pandemi ile birlikte internet ve teknolojinin kullanımın artması ve bunun hayati bir hale dönüşmesi nedeniyle böyle bir yakınsamaya girildi.

 

Bu yakınsama hayatımızda bir çok şeyi değiştirecek. Geçtiğimiz günlerde Kurucu Rektörümüz Serhat Akpınar’ın yazısından referansla, insanların derilerinin altına yerleştirilecek çiplerle tüm makineler ve birbirleri ile bu şekilde iletişim sağlayacağını belirtmişti. 

 

ABD’de Singletary adından kavram atıldı ortaya ve üzerine bir üniversite kuruldu ve bunun mental tarafı çok tartışıldı. Singletary şunu söyler; teknoloji çok üst boyutlarda gelişsin, toplumun ihtiyaçlı kesimleri, refah içinde olan kesiminin modern kölesi olsun. Ve bunu teknoloji yoluyla yapmayı planlıyorlar. 

 

Bu konuda örnek verecek olursak, pandeminin hengamesinde Almanya’da Siemens 7-8 tane karanlık fabrika kurdu. Karanlık fabrika şudur; içeride insan yok. Ham maddenin fabrikaya girişinden tutun, tüm üretim ve kargolanmasına kadar ki tüm süreç, otonom cihazlarla yapılıyor. Dolayısıyla bu fabrikada ışık yok. Daha önce 750 kişi çalışırken şu anda 21 kişi çalışıyor. Bu 21 kişide geleceğin meslek kollarını temsil ediyor. 

 

Dr. Güngör, son günlerde ismi sıkça gündeme gelen, Tesla ve SpeaceX firmasının sahibi Elon Musk’ın, gerçekten bir füturist mi yoksa global bir piyon mu olduğu noktasında yaptığı açıklamasında, milletler arasında bir anlaşma doğrultusunda, her ülkenin uzaya belli bir amaç ve belli bir adette uydu gönderebiliyor olduğunu, Musk’ın ise, son gönderiminde 169 adet uydu gönderdiğini söyledi. Dr. Güngör devamında;

 

Dr. Güngör: “Bu işin sonu çok ütopik yerlere gidiyor”

 

“Elon Musk, Çin’den, ABD’den, Rusya’dan daha büyük biri değil. Elon Musk’ın arkasında ki ülke kimse, Elon Musk’ı kullanarak ülkeler araşı anlaşmayı deliyor. Bunu neden yapıyor diye soracak olursak; uzaya kurulacak uydu ağı ve insanlara yerleştirilecek çiplerle, insanların tamamen kontrol edilebilir birer cyberithlere dönüştürülmesi için. Bu işin sonu çok ütopik yerlere gidiyor. Düşünüldüğünde insanlar bunu biraz komplo teorisi olarak görüyor ama değil. Bu kimsenin tek başına yapabileceği bir durum değil.” 

 

Pandemi Dijital Endüstrinin Yeni Konumuna Hizmet İçin mi Çıkarıldı?

 

Dr. Güngör, Covid-19’un doğal yollarla çıkmış ve yayılmış olabileceğine inanmadığını belirterek, bunun büyük bir planın parçası olduğunu söyledi. Dr. Güngör;

 

“Teknoloji yatırımcılarının yaptıklarına baktığımız ve tekrar Elon Musk’tan örnek verecek olursak; Microsoft yazılım satıyor ve bu ticaretin bir karşılığı var. Apple cihaz satıyor bir karşılığı var. Sen ne satıyorsunda bu kadar devasa bütçeler kullanabiliyorsun? Şimdi bunları düşündüğümüz zaman kesinlikle komplo teorisi olarak düşünülen olaylara gidildiği aşikardır.

 

Yakınımızdan örnek verecek olursak, Türkiye’de yemeksepeti.com. iki arkadaşın küçük ölçekte kuruduğu ve uzun yıllar kar edemedi, yoğun uğraşları ile yaygınlaştırdılar ve  geçtiğimiz yıllarda çok büyük paralara satıldı. Bir yazılım bu paralar satılabiliyorsa, kurgulanan endüstirinin büyüklüğünü düşünün. Bu büyüklükte bir endüstri kurulacaksa, bunun istenen kurguya ulaştırılabilmesi için salgın çıkarılabilir; her şey olabilir. 

 

Sürecin gerçekleşmesi 20 senelere ulaşmayacak. Dediğim gibi Moore kanuna göre, yarı iletkenlerinin hızına göre bilgisayarlar tasarlanıyordu. Ama şu anda kuantum bilgisayar çıktı. Kuantum bilgisayar, var olan bilgisayar ve cep telefonlarının 100 kat hızlı çalışması demek. 

 

Bu geçiş zamana yayılmış bir geçiş olmayacak. Şu anda, Çin’de; restoranlarda otellerde servis elemanları olarak robotlar kullanılmaya başlandı. Hasta bakıcıları zaten robotlar olmaya başladı.ve buna bir şekilde hızlıca adapte olmak ve önlem almak gerekiyor.

 

Çok uzun değil, belki bundan 10 yıl sonra, dijital anlamda üretemez birisiysen, belki yaşam şansın olmayacak. Bu noktada devlet politikalarının geliştirilmesi çok önemli. Örneğin Hindistan 2002 yılında bunu devlet politikasına dönüştürdü. O zamanlar Hindistan borcu çok fazla ve batmak üzere olan bir ülkedeydi. Şimdi dünyanın yazılım merkezi haline geldi. Buda, devlet politikası haline gelmesiyle oldu. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -