Pazar, Şubat 28, 2021
Ana Sayfa Kıbrıs FİBROMİYALJİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

FİBROMİYALJİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

KİÜ ÖĞR.GÖR.KÜBRA KÜÇÜKTEPE GÜNÜMÜZÜN SAĞLIK PROBLEMİ OLAN FİBROMİYALJİ (YUMUŞAK DOKU ROMATİZMASI ) İÇİN YAZDI

KİÜ Öğr.Gör.Kübra Küçüktepe, günümüzün büyük bir sağlık problemi olan ve yaşam kalitesini ciddi boyutta etkileyen fibromiyalji sendromu yani yumuşak doku romatizmasına dikkat çekti. Fibromiyalji sendromu (FMS), kronik yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize multisistemik bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Ağır çalışma ve yaşam koşullarının getirmiş olduğu zorlukların yol açtığı stres ile tetiklenen fibromiyalji çağımızın hastalığı haline gelmiştir. Fibromiyaljili hastalarda yaygın ağrının yanı sıra görülen yorgunluk, uyku bozukluğu, tutukluk, depresyon, anksiyete ve bilişsel disfonksiyon gibi problemler sebebiyle bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu sebeplerle, fibromiyalji günümüzde verimliliği azaltarak iş gücü kaybına ve yüksek tedavi maliyetlerine sebep olmakta, ayrıca dikkat dağınıklığına ve motivasyon bozukluğuna yol açarak iş kalitesini düşüren önemli bir sağlık sorunu haline gelmektedir. Küçüktepe , fibromiyaljinin görülme sıklığının yaşla birlikte artmakta olduğunu ve en sık 40-60 yaş arasında görülmekte olduğundan bahsetti.

Görülme sıklığı kadınlarda erkeklerden 4-9 kat daha fazladır. Özellikle bel ve boyun ağrıları, kronik yorgunluk sendromu, depresyon, hipotiroidi ve uyku bozuklukları ile karşılaştırılan fibromiyalji; herhangi bir ağrıyı normalden daha fazla algılamak , ağrı yapmayan uyarıcıları da ağrı gibi hissetmek ,el ve ayaklarda karıncalanma hissi ve uyuşma, çarpıntı egzersize karşı dirençsizlik, kabızlık, ishal ve gaz şikayetleri , depresyon hali , hafıza problemleri, gün boyunca yorgunluk hissi, dinlenemeden uyanmış olma hissi, uyku kalitesinde azalma, ağrının azaltılması ile hissedilen genel hassasiyet , konsantrasyon bozukluğu, yeni şeyler öğrenme zorluğu , kişiye göre değişen ödem hassasiyeti gibi sebepler belirtiler arasında yer alabileceğinden bahsetti. Ayrıca vücudun üst kısmı ile sınırlı olan kızarma eğilimi Vücudun belli noktalarından aşırı hassasiyet de bu hastalığın en belirgin özelliği olduğuna da değindi. Küçüktepe, hastalarda fibromyalji tanısı için fibromiyalji belirtileri fark edilir edilmez teşhis için tam donanımlı bir hastanenin romatoloji uzmanına, tedavi içinse fizik tedavi ünitelerine başvurmak gerektiğinin önemine dikkat çekti. Oldukça karmaşık bir hastalık olan fibromiyalji için multidisipliner bir tedavi uygulanmalı, fizyoterapist ve psikolog dışında pek çok branştan da destek alınması gerektmektedir.

Fibromiyalji teşhisi hastanın hikayesi, hastalık belirtileri ve fiziki muayene ile konmaktadır. Fibromiyalji teşhisi için üç ay şikayetlerin ve belirtilerin devam etmesi gerekmektedir. Fibromiyalji muayenesinde tender point denilen vücudun 18 hassas noktasından yaklaşık 11’inde bu ağrılı noktaların bulunup bulunmadığı tespit edilmektedir. Bu referans noktalarında hastanın aşırı hassas olması teme şart kabul edilmekte ve fibromiyaljinin sadece kan tetkiklerinde ortaya çıkmasını beklememek gerekmektedir. Küçüktepe, kan tetkikleri ayırıcı tanı için istenebileceğini sık sık başka hastalıklarla karıştırılan fibromiyaljide, bu karışıklığı önlemek için yapılacak tetkikler büyük önem taşıdığını belirtti.

Öğr.Gör.Kübra Küçüktepe, fibromiyaljinin tedavisi için bir çok yöntemin olduğundan bahsetti. Öncelikle hastaya sağlıklı bir beslenme ve düzenli egzersiz programı düzenlenmesi, yeterli su içmesi, yeterli istirahat etmesi ve kaliteli uyku uyuması sağlanması büyük önem taşımaktadır. Tedavide egzersiz en faydalı yöntemlerden biridir. Özellikle germe ve gevşeme egzersizleri, solunum egzersizleri, yürüyüş, yüzme ve bisiklete binme, Elektroterapi Uygulamaları (Tens, Ultrason Tedavisi, Enterfrensiyel Akımlar, Biofeedback, Hvgs), Sıcaklık Ajanları, Doku Masajı, Klasik Masaj,çok yararlı olabilmektedir. Fibromiyalji kronik bir rahatsızlıktır. Kişide yaygın vücut ağrısının ve uyku bozukluğunun oluşmaması için seratoninin seviyesinin yeterli seviyede olması çok önemlidir. Kuru iğneleme, akapunktur, ozon tedavisi ve nöralterapi gibi uygulama yöntemleri ile kişinin seratonin seviyesi biyolojik sınırlarda yeterli düzeye gelir. Böylece doğal ve kalıcı bir iyileşme sağlanabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -