Pazartesi, Nisan 19, 2021
Ana Sayfa Türkiye “ÖZEL SEKTÖR PERİŞAN HALDE”

“ÖZEL SEKTÖR PERİŞAN HALDE”

Kamusen Genel Başkanı Metin Atan Hakikat Web TV’de Güven Arıklı’nın hazırlayıp sunduğu Günaydın hakikat programında “Ersan Saner ve ekibi kendi başarısızlıklarını başka yöne çekmeye çalışıyorlar. 3 ay önce hayat pahalılığını dondurduklarını söylüyor sonra da diyor ki bunu 1 yıla uzatacağız. Özel sektörde çalışanı perişan hale getirdiniz bu taraftan kamu çalışanlarının hayat pahalılığını donduracaksınız.Sizi oraya sorunları çözesiniz diye getirdik sorun üstüne sorun ekliyorlar” dedi.

Protokol imzalandı, kimsenin haberi yok

Konuşmasında “Toplumu ilgilendiren bir protokol imzalandı fakat kimsenin haberi yok. Gizli kapılar ardında iş yapıyorlar. Hala daha insanları çalıştırıyorlar fakat ek mesailerin ödenmemesi 8 ay oldu. 4’lü koalisyonu arar hale geldik. Bir taraftan özel sektörü bitirdiniz, kamuyu da bitirmek için elinizden geleni yapıyorsunuz. Kendi kurultayını bile yapamayan bir başbakan benim üzerimde söz sahibi olamaz. Ben hisetmiyorum ülkede başbakan olduğunu. Sürekli ülkenin çalışan kesimine vuruyorlar fakat sermaye para kazanmaya devam ediyor” diye konuşan Metin Atan, şunları kaydetti:

 

Başbakan’ın bile haberi yok

“Ekonomik örgütler Türkiye’ye gitti peki ne konuşuldu orada? Toplum için bir şey istendi mi? Hayır. Bu gidişten başbakanın bile haberi yoktu. Muz cumhuriyeti bile olsa böyle yönetilmez. Devlet olduğumuza inanan bir insandım fakat bunlar yüzünden devletin varlığını sorgular olduk”

 

Önce çalışanın hakkını ver

“Protokolde 14 milyonluk bir külliye var. Sen vatandaşına 1.500 TL ödeyemezken 14 milyonluk külliye yaptırıyorsunuz. Şu anda bunun zamanı değil. Önce çalışanına haklarını ver sonra saray yaptırırsın. Bunları artık konuşmamız lazım. Türkiye Cumhuriyeti’ne minnet borçluyuz ama sizi ne yapacağız? Bu protokolü geçirmeyecekler çünkü komiteleri oluşturamayacaklar. Bu protokolü para almak için imzaladılar. Bu yasaları geçiremeyecekler. Erken genel seçim olacağına inanmıyorum. Bana gelen haberler ite-kaka bu yılı geçirecekler. Türkiye’den kesinlikle bu hükümeti götürün şeklinde uyarı var”

 

UBP harakiri yapıyor

“UBP harakiri yapıyor. Yarın yine iktidarız zannediyorlar fakat yanılıyorlar. Bu yapılanları asla unutmayacağız. İyi yönetsinler destek olalım. Başbakan’ın her konuşması negatif yönde gündem oluyor. Basiretsizlik ve iş bilmezlik diz boyu. Şu anda toplu taşımacılar eylemde. Bu ortamda bu insanları çağırıp istişare edeceğinize onları bu eylemi yapmaya mecbur bırakıyorsunuz. Sıkıntılar arttıkça en sonunda görüşmeye çağıracaklar. Bunu en başında yapmaları lazım”

 

Kendi koydukları yasalara uymuyorlar

“Birşeyi yaparken onun alternatifini ortaya koymak zorundasaınız. Siz hayat pahalılığını durdurmayı uzatabiliriz diyorsunuz peki diğer taraftan halkın alım gücünü artırmak içinde bişeyler yapmak zorundasınız. Kendileri koydukları yasalara bile uymuyorlar peki vatandaş nasıl uysun? 1500 TL’leri ödeyemiyorsunuz fakat bir yandan atamaları yapmaya devam ediyorsunuz”

 

Bunlar reform yapamazlar

Bunlar Kamu Reformunu yapamazlar. Bu reform 15 yıldır gündemde fakat bir türlü geçirilemiyor yine geçirlemeyecek. 2021 yılının sonunda bu protokolü yine konuşacağız. Karşı taraf bu imzaların arkasında durur ve eğer yapılamazsa hesabını sorarlar. Şu anki Kamu Görevlileri Yasası’nda kritik 5-6 maddeyi değiştirseniz komple 152 maddeyi değiştirmenize gerek yoktur. Hatırlarsanız Serdar Denktaş bu reformu geçirmek için komitenin başına geçti fakat ne oldu erken seçime gidildi reform da orada kaldı. En büyük sorunumuz istikrarsızlıktır”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -