Çarşamba, Nisan 14, 2021
Ana Sayfa Kıbrıs Evrak sahteleme suçunu atanan kişi üstlendi

Evrak sahteleme suçunu atanan kişi üstlendi

BAŞBAKAN YARDIMCISI ARIKLI İLE MİLLETVEKİLLERİ ARASINDA TARTIŞMA ÇIKTI.. TOPLANTIYA ARA VERİLDİ

Meclis kürsüsün de sorulan sorulkara cevap vermek üzere  Başbakan Yardımcısı Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı kürsüye çıktı.

LAÜ’ye yapılan atamaya değinen Arıklı, ilgili şahsın geçmişte Güvenlik Kuvvetlerinden emekli olduğunu, sevilen sayılan bir kişi olduğunu söyledi.

Bu atamayla ilgili hukukçularıyla konuştuğunu ve kendisine bir engel olmadığının belirtildiğini anlatan Arıklı, suçluların topluma kazandırılmasının önemine değindi.

2018’de önceki hükümet tarafından yapılan Mahkumların Topluma Kazandırılması Projesine de değinen Arıklı’nın sözleri üzerine Meclis’te sözlü tartışma çıktı.

Arıklı sözlerini tamamlayıp yerine oturduktan sonra milletvekillerinin talebiyle soruları yanıtlamak üzere tekrar kürsüye çıktı.

Yerinden söz alarak hukuk düzeni içinde şartların önemli olduğunu dile getiren Özersay, “bir üniversite yönetimine evrak sahteleyerek dolandırıcılık yaptığı sabit olan birini atamak doğru mudur? Bu kurum rehabilitasyon merkezi midir? İlgili atamanın yapılabilmesi için gereken şeref ve haysiyetini ilgilendiren suçtan mahkum olmama şartını yerine getirir mi?”diye sordu.

Arıklı da ilgili kişinin emekli olduktan sonra bir işletme açtığını, yanında çalışan birinin evrak sahtelediğini, bu kişinin mezun olacak durumda bir genç olduğu için evrak sahteleme suçunu atanan kişinin üstlendiğini söyledi.

Herkes tarafından sevilip sayılan bu kişinin, sırf bir gencin hayatı kaymasın diye üstlendiği bir suçtan dolayı ömür boyu cezalandırılmasını kabul edemeyeceğini anlatan Arıklı, iki hukukçusunun da konunun hukuka aykırı olmadığını söylediğini ancak isteyenlerin konuyu hukuka taşıyabileceğini belirtti.

Arıklı’nın ilgili kişiyi bu göreve atayarak bir vefa borcu ortaya koyduğunu düşündüğünü dile getirmesi üzerine Meclis’te sözlü tartışma yaşandı.

Tartışmanın büyümesi üzerine Meclis oturumuna 10 dakika ara verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -