Cuma, Nisan 23, 2021
Ana Sayfa Kıbrıs Önemli işbirliği

Önemli işbirliği

Daha İyi Bir Çevre İçin Yeşil Atığın Geri Dönüştürülmesi Projesi’nde dev adım atıldı

2017 yılı Aralık ayında sözleşmesi imzalanan,  Avrupa Birliği’nin finanse ettiği, Lapta Belediyesi’nin ana uygulayıcı ve Alsancak Belediyesi’nin ortaklığıyla yürütülen “Daha İyi Bir Çevre İçin Yeşil Atığın Geri Dönüştürülmesi” projesinde dev bir adım atıldı.

Yeşil atıklardan toprak iyileştirici (kompost) üretim tesisi yapım ihalesi sonuçlandırıldı ve Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ ile Cysings Construction Ltd. yetkilileri arasında tutarı 104,328 Avro olan yapım sözleşmesi imzalandı.  Anlaşmaya göre, Hisarköy bölgesinde yer alacak  kompost üretim tesisinin yapımı dört ay içerisinde tamamlanacak. Kompost üretimi açısından ülkemizde bir ilk olma özelliğini taşıyan dev proje, ekipmanların satın alınması ve tesisinin inşaatının tamamlanmasının ardından Lapta Belediyesi ve Alsancak Belediyesi sınırları içerisindeki yeşil atıkların geri dönüştürülerek kompost haline getirilmesini sağlayacak ve üretilen kompost 2021 Aralık ayında piyasaya sunulacak.

Proje sayesinde ülkemizde tarım ve seracılık sektörlerine büyük ekonomik katkı sağlanması ve proje sahibi belediyelerin taşımacılık giderlerinde önemli oranda tasarruf sağlanması amaçlanmaktadır. Lha

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -