Pazar, Nisan 11, 2021
Ana Sayfa Kıbrıs CİKLOSA GİDEN YOLLAR

CİKLOSA GİDEN YOLLAR

Son günlerde Ciklos’a giden yollar ve yolun güvenliği gündeme gelerek, değişik, doğru ve yanlış yorumlamalarla kamuoyunda bir karmaşa yaşanmaktadır.

Basında Girne- Lefkoşa- Girne istikametinde seyir edilmesinin ağır tip araçların kullanımına açılmış olduğu bilgisinin yer alması, yanlış yorumları da beraber getirmiştir. Karayolları Dairesi Müdürü yasal yetkisini kullanarak 11 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımladığı bildiri ile sadece Girne’den Lefkoşa yönünde Girne girişi (alt-üst geçit) ile St. Hilarion mevki arasında ( Girne- Lefkoşa istikametinde) 5000 kg ve üzerindeki ağırlıkların seyretmelerine izin verilmiştir. Bu nedenle, basında yer alan Girne- Lefkoşa- Girne istikametinde ağır vasıtalara yolun açıldığı yanlış bilgisi, yanlış yönlendirmelere vesile olmuştur.

Lefkoşa- Girne gidiş yolunun St. Hilarion kavşağından itibaren yüklü kamyonların Girne’ye gidişleri 1990 lı yıllarından beri yasaktır. Ciklos’tan Girne’ye doğru olan yokuş aşağı yolda kamyonların hızlarını kontrol edememeleri ölümlü kazaların da yaşanmasına sebep olduğundan bu karar alınmış ve halen devam etmektedir. St. Hilarion Kavşağından Girne’ye doğru ağır vasıtaların gitmesine yolun açılması için paydaşlar tarafından dönem dönem yapılan müracaatlar trafikte yasal olarak üst düzey yetkili olan Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu tarafından her defasında ret edilmiştir.

Bu karar halen yürürlüktedir. Yürürlükte olması gerektiği görüşündeyiz. Girne’den yani alt-üst geçit ile St. Hilarion mevki arasında (Girne- Lefkoşa istikametinde) 5000 kg ve üstü ağırlıkta olan kamyonlara yıllarca yol açık olup kullanılmaktaydı. 2018 yılında yol bakıma alınmasından dolayı Ciklos kavşağının bakıma alınması, Girne – Lefkoşa yönünde trafiğin tek şeritten verilmesi, bu bölgede kuyruklar oluşması nedeniyle, trafiğin daha da yavaşlamasını önlemek amacı ile tamirat döneminde, 1 Mart 2018 de Girne’den Ciklos’a giden yol 5000 kg üstü kamyonlara kapatılmıştı. Ciklos kavşağının yeniden yapılandırılması, trafik ve su akışına daha güvenli hale getirilmesi ile 1 Mart 2018 de konan yasaklama 11 Mart 2021 tarihinde yasağı koyan Karayolları Dairesi tarafından kaldırılmıştır. Bu düzenleme yapılmaması durumunda, Girne’den dağın güneyine gidecek tüm ağır vasıtaların daha az güvende olan dağ yolunu kullanmalarını getirecektir. Dağ yolunun yeniden yapılanmasının olduğu döneme girildiği gerçeği de göz önünde tutulmalıdır. Yapılan olay budur. Burada doğru bir yaklaşım yapıldığı görüşündeyiz.

Yine de konunun Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu’nun gündemine getirilerek nihai kararın alınması en doğru olacağı düşüncesindeyiz. Ağır tip araçların hız kontrolü diğer araçlarda olduğu gibi, sabit hız tespit kameraları ve polis denetimi ile olur. Bir ek güvenlik olarak da tüm kamyonların sadece sol şeridi kullanmaları, sağ şeride geçmemeleri kuralı getirilmesi de hız limiti kontrolünde etkili olacağı düşüncesindeyiz.

Kamuoyuna duyurulur.

Doç. Dr. MEHMET ZEKİ AVCI

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Başkanı Trafik ve Ulaştırma Hizmetleri Komisyonu Üyesi

Kıbrıs İlim Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -