Cuma, Nisan 23, 2021
Ana Sayfa Türkiye Hükümet ilk kez pandemiyle karşılaşmış gibi davranıyor

Hükümet ilk kez pandemiyle karşılaşmış gibi davranıyor

Halkın Partisi (HP) Mağusa milletvekili ve İçişleri eski Bakanı Ayşegül Baybars, hükümetin Türkiye ile içeriği bilinmeyen ve bazı taahhütlerde bulunulan uluslararası anlaşma yaptığını, daha sonra da mecliste önlerine bazı yasalar koyarak, “bunu yapmalıyız” dediğini belirterek, “İçerik nedir, nedir taahhüt ettiniz?” gibi sorularına bile cevap alamadıklarını kaydetti.

 Protokole yapılamayacak şeyler konulduğunu ve bunun sıkıntı yarattığını ifade eden Baybars, “Eylem planına göre 31 Martta ‘Üst Düzey ve Kamu Görevlileri Yasaları’ bitmeliydi. Yasayla ilgili henüz bir hazırlık yok ve mecliste de paylaşılmadı. Bu şekilde de taahhütler yerine getirilmemiş oluyor, bu nedenle para gelmiyor” dedi.

    Hükümetin toplumu düşünmeden basiretsiz ve beceriksiz davrandığını belirten Baybars, bu yapılanların kabul edilebilir olmadığını vurguladı.

   Ayşegül Baybars, Haber Kıbrıs WEB TV de yayınlanan “Markaj” programına katılarak Ali Baturay’ın sorularını yanıtladı.

“Hükümet ilk kez pandemiyle karşılaşmış gibi davranıyor”

  Azınlık hükümetinin pandemi konusunda şanslı olduğuna dikkat çeken Baybars, “Şimdiki hükümetin, daha önceki hükümetten tecrübesi var. Ortada denenmiş ve uygulanmış birçok formül var ancak bu hükümet ilk kez pandemiyle karşılaşmış gibi davranıyor” şeklinde konuştu.

“Öğretmenler okula gitmek kayıpları gidermek istiyor”

   Eğitimde bir yıla yakın bir zamandır kayıp olduğunu ve telafi programının açıklanmadığını belirten Baybars, “Eğitimdeki kayıplar, nesillerin yetişmesinde sıkıntı yaratabilir. Eğitim Bakanı, ilk ‘aşı’ diyene ‘aşı yağacak’ gibi konuştu ve ‘aşılamadan yüz yüze eğitimi başlatmam’ dedi. Eğitim sektörü aşılanacak diye bir program da yoktu. Sendikanın, Tabipler Birliği ile yaptığı toplantının ardından yapılan açıklamada ne denildiğini anlamadım. Aşılama yapılana kadar eğitim yapılmasın mı? Öğretmenler okula gitmek istiyor, kayıpları gidermek istiyor aradaki engel nedir?” diye sorguladı.

“Mecliste zamanımız, bekleyerek geçiyor”

   Mecliste yaşanan nisap sağlama sorunlarıyla ilgili konuşan Baybars, “Mecliste zamanımız, bakanı, iktidar milletvekilini ve iktidar ortağını bekleyerek geçiyor. Meclise geç geliyorlar. Nöbetçi bakan bırakıyorlar. Sorularımıza yanıt alamıyoruz. Elimizden gelen desteği nisap için sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Başbakan aşı tedariki konusunda Türkiye ile görüşmeliydi”

   Ülkemize yurt dışından aşı getirilmesi için Ekonomik Örgütler Platformu’nun girişimlerde bulunduğuna işaret eden Baybars, “Örgütün, sektörü aşılayacak ve devlete hibe verilecek aşamaya geldiğini biliyoruz ancak aşının kullanıma girmesi için testlerden geçirilmesi gerekir. Ülkede test yapacak laboratuvar yok. Türkiye kendi nüfusuna oranla ciddi bir aşı miktarı veriyor. Hangi yıla kadar ne kadar oranda aşı verileceği konusunda Başbakanın Türkiye yetkilileriyle görüşmesi gerekirdi. Buna göre turizm ve eğitim planlanabilirdi” dedi.

“Hükümet, Türkiye’ye taahhüdünü yerine getirmedi”

   Türkiye’den para gelmemesi ve İmzalanan İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü hakkında da konuşan Baybars, “Eylem planına göre 31 Martta ‘Üst Düzey ve Kamu Görevlileri Yasaları’ bitmeliydi. Yasayla ilgili henüz bir hazırlık yok ve mecliste de paylaşılmadı. ‘İçerik nedir, nedir taahhüt ettiniz?’ diye sorduk. İçeriği bilinmeyen ve bazı taahhütlerde bulunulan uluslararası anlaşma yapılıyor, bu kabul edilebilir değil. Toplumu düşünmeden basiretsiz ve beceriksiz davranılıyor. Taahhütler yerine getirilmiyor bu nedenle para gelmiyor” şeklinde konuştu.

“Ekonomi bakanı kurultay kavgasında”

   Pandemiyle ilgili ekonomi alanında eylem planları yapılması gerekirken Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı’nın kurultay kavgası verdiğinden bahseden Baybars, “Maliye Bakanı Dursun Oğuz çalışıyor ancak bir şey üretmiyor. Başbakan sorulara cevap vermiyor. İnsanların ödeme kabiliyetini artıramazsanız vergi toplayamazsınız. Örneğin kur sabitlemesi yapılabilir” diye konuştu.

“Hükümet ekonomik sorunlara çare bulmalı”

   Dondurulan hayat pahalılığı konusunda artık tepki geldiği ile ilgili soruyu yanıtlayan Baybars, “Hükümet, sorunlara çözüm bulamayacaksa toplumun önünden çekilmeli. Demokratik değerlere zarar veren hükümet ekonomik sorunlara çare bulmalı” dedi.

“Ev karantinasına geçilmesi doğrudur”

   Ev karantinası ve elektronik bileklik hakkında da konuşan Baybars, “Merkezi karantina uygulaması kontrollü ancak maliyetli. Ev karantinasına geçilmesi doğrudur. Sorunları olabilir ancak yapılacak düzenlemelerle sorunlar çözülebilir” şeklinde konuştu.

Haber Kıbrıs

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -