Cumartesi, Nisan 17, 2021
Ana Sayfa Kıbrıs Çocuklarda Özgüven Algısı ve Akademik Başarı

Çocuklarda Özgüven Algısı ve Akademik Başarı

Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğr.Gör. Tubanur Çelik İskifoğlu yazdı:

Çocuklarda özgüven, doğumla birlikte gelişen ve hayat boyu gelişerek devam eden bir olgudur. Ebeveynler olarak çocuklarımız için en büyük arzularımızdan birinin özgüvenli çocuklar yetiştirmek olduğunu biliriz. Ancak, çocuklarımızın özgüvenini beslemek için doğru adımlar atıyor muyuz? Çocuklarımızın özgüvenini olumlu yönde etkilemenin birçok yolu vardır. 

Bunların başında çocuklarımızdan ne beklediğimizin ve onların üzerine yüklediğimiz sorumluluğun ne olduğunun büyük önemi var. Üzerinde hiç sorumluluk olmayan ve beklenti içerisine girmeyen çocukların ileriki yaşam dönemlerinde görev almaktan kaçındıklarını ve kendilerini geliştirmek için çaba sarf etmediklerini görüyoruz. Diğer yandan çocukların üzerine yüklenilen aşırı yüksek beklentiler çocuklarda farklı kaygı döngülerini tetikleyebileceği için yine özgüveni olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Burada önemli olan çocuklarımıza karşılayabilecekleri ve başarılı bir şekilde yapabilecekleri görevleri yükleyerek takip etmek ve başarılı olduklarında da takdir etmek gerekmektedir. Burada amaç, çocukların kendi becerilerinden haberdar olmalarını sağlamak ve yeni şeyleri denemek için cesaretlendirmektir. Erken yaştaki çocukların öncelikle yetişkin desteği ile birlikte daha sonraları ise yetişkin desteğini kademeli bir şekilde azaltarak verilen yeni görevler ve bu görevlerde çocukların elde ettiği başarıların özgüvene etkisi büyük olacaktır.

Birçok bilimsel çalışma göstermektedir ki özgüven algısı yüksek olan çocukların fen ve sosyal bilimlerdeki akademik başarıları da yüksektir. Doğru desteklenmiş özgüven algısı akademik başarının anahtarıdır. Çocuklarımızdan beklediklerimizin çocuklarımızın seviyesinin üzerinde olmaması gerekmektedir. Ulaşılabilir hedefler konularak bu hedeflere ulaşmasında yardımcı olmak gerekmektedir. Özgüveni desteklemenin bir diğer önemli yöntemi çocuğun yaşadığı ev ortamıdır. Çocuklarımızın hane içerisinde bulunan tüm bireylerin birbirine güvenebileceği, hayal kırıklıklarını, üzüntülerini, mutluluklarını ve en önemlisi başarısızlıklarını paylaşabilecekleri bir ortam içerisinde var olmaları gerekmektedir.
Öyle ki özgüven öncelikle yaşadığı ortama güven ve aileye güven ile başlar. Bilmeliyiz ki, güvenebileceği insanlarla beraber olduğunu bilen çocuk daha sonra kendine güvenmeyi öğrenecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -