Pazar, Nisan 18, 2021
Ana Sayfa Türkiye Fizyoterapistlerin Önemi

Fizyoterapistlerin Önemi

Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi Bölüm Başkanı Öğr.Gör. Seda Erdoğan yazdı:

Kıbrıs İlim Üniversitesi (KİÜ) Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Fizyoterapi Bölüm Başkanı Öğr.Gör. Seda Erdoğan yazdı:

Geçmişten günümüze Fizyoterapinin tarihçesine bakıldığında Hipokrat zamanından başlamaktadır.

 

Önceleri masaj, traksiyon ve egzersizden ibaret olan fizyoterapi teknikleri gün geçtikçe çoğalmış ve fizyoterapistlere hastanelerde, tıp merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, ortopedi kliniklerinde ve daha birçok alanda çalışabilme yetkisi kazandırmıştır.

 

Fizyoterapi kas hastalıkları, kardiyopulmoner rehabilitasyon, sporcu sağlığı, obstetrik-ürojinekolojik fizyoterapi, ortez-protez ve biyomekanik, romatizmal hastalıklar, geriatri, nöroloji, ortopedi, pediatri, dermatoloji, onkoloji, yutma bozuklukları ve kadın/erkek sağlığı gibi özel alanları bulunmakta olup, günümüzde Covid-19 salgınında fizyoterapistler büyük rol üstlenmektedirler.

 

Ülkemiz ve tüm dünyanın içinde bulunduğu Covid-19 gibi solunum sistemini ciddi şekilde tutan bulaşıcı hastalık döneminde; fizyoterapist arkadaşlarım hastanelerde, yoğun bakım ünitelerinde, sağlıklı yaşam merkezlerinde ve sahada aktif görev yapmaktadırlar.

 

Değerli Meslektaşlarımız ve Fizyoterapist Adaylarımız, 8 Nisan Türkiye Fizyoterapistler Gününüzü kutluyor ve daha sağlıklı bir gelecek diliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -