Çarşamba, Mayıs 12, 2021
Ana Sayfa Kıbrıs Tokyo ve Osaka'da yeniden OHAL gündemde

Tokyo ve Osaka’da yeniden OHAL gündemde

Japonya’nın Tokyo ile Osaka kentlerinde artış gösteren koronavirüs vakaları karşısında OHAL çağrısı yapılacağı açıklandı.

Japonya’nın Tokyo ile Osaka kentlerinde artış gösteren koronavirüs vakaları karşısında OHAL çağrısı yapılacağı açıklandı.

Tokyo Valisi Koike Yuriko, vakaların geçen haftadan beri gösterdiği artış trendinin, aradan geçen hafta sonuna rağmen düşmediğini söyledi.

Vakaların önlenmesi için öncelikli ve etkili yöntemler aradıklarını belirten Koike, çözüm üretemedikleri takdirde merkezi hükümete OHAL ilan edilmesi çağrısı yapacağını açıkladı.

Vaka sayıları binin üzerinde

Osaka Valisi Yoşimura Hirofumi da geçen haftadan bu yana günlük yeni vaka sayılarının kent genelinde 1000’in üzerinde seyretmesi ilişkin değerlendirmede bulundu.

Yoşimura, vaka sayılarının salgının en başından bu yana ilk kez 1000’in üzerine çıktığını ve henüz artış trendinin 1000 baremin altına düşürülemediğine dikkati çekti.

Japonya hükümetine OHAL talebi

Vaka oranlarının düşürülememesi halinde Yoşimura, OHAL uygulamasının kentte yeniden yürürlüğe konmasını merkezi hükümetten talep edeceğini söyledi.

COVID-19 vaka sayısı 535 bin 708’e, ölü sayısı 9 bin 662’ye yükseldi. Ülke genelinde 723 kişi yoğun bakım servislerinde COVID-19 tedavisi görüyor.

Vakalar Tokyo’da 130 bin 83’e, Osaka’da 67 bin 972’ye, Kanagawa’da 50 bin 878’e, Saitama’da 35 bin 449’a, Çiba’da 31 bin 593’e çıktı.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -