Pazar, Mayıs 16, 2021
Ana Sayfa Türkiye PCR testlerinde görünmüyor: 'Hayalet Varyant'

PCR testlerinde görünmüyor: ‘Hayalet Varyant’

Koronavirüs gün geçtikçe daha güçlü mutasyonlarla değişmeye devam ediyor. Son mutasyonla ilgili korkutan detaylar ortaya çıktı. Virüsün en güçlü haline ulaştığını ve daha ölümcül bir varyant gelişmeyeceğini tahmin eden uzmanlar, bazı varyantların PCR testlerinde görünmediğine dair endişelerini paylaştı.

Pandemide en ağır tablonun yaşandığı Türkiye’de, artan vaka, ölüm sayılarına paralel olarak aşı, PCR ve antikor testlerinin güvenilirliğine ilişkin dedikodular adeta havada uçuyor. Üçüncü dalga ile birlikte en çok merak edilen konuların başında ise PCR ve antikor testlerinin doğruluk payı ile aşının etkinliği geliyor.

Milliyet’ten Mert İnan’ın haberine göre, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı ve Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Ağaçfidan merak edilenleri Milliyet’e anlattı. Son zamanlarda PCR ve antikor testlerine yönelik oluşan şüphelere ilişkin konuşan Prof. Dr. Ağaçfidan, “Klinik şüpheyle başvuranlarda PCR testlerimiz çok yüksek oranda doğruluk payı ile çalışıyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -