Perşembe, Mayıs 6, 2021
Ana Sayfa Kıbrıs DEVLETE BÖYLE Mİ SAHİP ÇIKACAKSINIZ?

DEVLETE BÖYLE Mİ SAHİP ÇIKACAKSINIZ?

Hakikat gazetesine özel açıklamalarda bulunan HP lideri Kudret Özersay “Hükümetin başı olarak sayın Saner güven oyunda 27 sayısını bulduğu için normal bir hükümet olduğuna inanmaya başladı anlaşılan oysa bu hükümet bir azınlık hükümetidir.

ÖZEL HABER

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay “KKTC’yi kurmakla övünenler bugün bu devlete sahip çıkmak yerine Anayasasını ve kurumlarını devre dışı bırakmaya çalışıyorlar, devletin itibarını zedeliyorlar. Hükümet Anayasa ve yasalara rağmen keyfi ve tek yanlı hareketleriyle devletimize de zarar veriyorlar” dedi. Özersay “Meclis’teki komiteden karar geçiremiyorsunuz diye etrafından mı dolaşacaksınız? Bu hem hukuk tanımazlık hem de etik dışı bir yaklaşımdır, hukuk devletlerinde hükümetin bu yapmaya yeltendiğini yapamazsınız” ifadelerini kullandı.

 

“SN. SANER’E HATIRLATIRIM, BU BİR AZINLIK HÜKÜMETİR”

Hakikat gazetesine özel açıklamalarda bulunan HP lideri Kudret Özersay “Hükümetin başı olarak sayın Saner güven oyunda 27 sayısını bulduğu için normal bir hükümet olduğuna inanmaya başladı anlaşılan oysa bu hükümet bir azınlık hükümetidir. Hükümet ortaklarından sadece birinin yani sadece UBP’nin grubu vardır ve sadece o koalisyon ortağı Meclis komitelerinde temsil edilebilir. Muhalefetten ise CTP VE Halkın Partisi’nin grubu vardır, çünkü 5’ten fazla milletvekilleri vardır. İşte tam da bu nedenle hükümet bir azınlık hükümetidir ve meclis komitelerinden bir karar veya tasarı iyi geçirebilmek için muhalefet ile anlaşmak zorundadır oturup bir uzlaşma arayışı içerisinde olmak zorundadır. Meclisteki hukuk Komitesi‘nde çoğunluğu olmadığı ve istediğini dayatamayacağını gören Hükümet’in var olan komitenin arkasından dolaşıp başka bir özel komite kurdurtma yoluna gitmesi ve bu şekilde çoğunluğu ele geçirmeye çalışması devleti de kurumlarının da hukukunu da yok saymak anlamına gelir ve devlete karşı yapılmış büyük bir saygısızlıktır. Umarım bu yanlışta ısrarcı olmazlar. Bu yaklaşımla yarın birisi kalkıp 15 milletvekilinin desteğiyle hükümet kurdum derse ne yapacaksınız? Böyle bir şey olur mu? Hukuk devletinde böyle şey olmaz!” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -