Salı, Mayıs 11, 2021
Ana Sayfa Dünya EMEKLİ POLİSLER DERNEĞİ’NDEN CENEVRE UYARISI

EMEKLİ POLİSLER DERNEĞİ’NDEN CENEVRE UYARISI

EMEKLİ POLİSLER DERNEĞİ’NDEN CENEVRE UYARISI

KKTC Emekli Polisler Derneği, Kıbrıs Türkü’nün kendi kendini yönetebileceği bir devletinin bir çözümden sonra da var olmasını, dünya tarafından kabul görmesini ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğünü “en önemli olmazsa olmazlar” olarak sıraladı.

Cenevre öncesinde basına görüşlerini açıklayan KKTC Emekli Polisler Derneği, Kıbrıs’ta kalıcı ve yaşayabilir bir çözümün geçmişin yanlışlarının tekrar edilerek bulunamayacağı uyarısında bulunarak, Kıbrıs’ta bulunacak çözümün iki ayrı devlet var olduğu gerçeği üzerine bina edilmesi gerektiğini bildirdi.

Dernek Genel Başkanı Nurettin Çırakoğlu imzasıyla yayınlanan açıklamada şunlara yer verildi:

“27-29 Nisan tarihinde Cenevre’de yapılacak gayriresmî 5+BM konferansında, Kıbrıs’ta kalıcı ve yaşayabilir bir çözüm geçmişin yanlışlarını tekrar ederek bulunamaz. Geçmişte Federal bir ortaklık 1960 yılında kurulmuş ancak yaşamamış, Kıbrıslı Rumlar bunu içlerine sindirmedikleri için o ortaklığı yıkmak için ellerinden geleni yapmışlardır.

Kıbrıs Rum tarafı, devleti ve zenginliği Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmaya hazır olmadığı ve dünya tarafından devlet muamelesi gördüğü için aradan geçen 50 yıldan uzun süre bizi müzakere masasına hapsetmiştir. Bu Adada yıllardır iki ayrı devlet vardır. Kıbrıs Rum halkının bir devlet sahibi olmaya hakkı ne kadar varsa Kıbrıs Türk halkının da en az o kadar hakkı vardır. Kendi geleceğimizi tayin etme hakkımızı kullanarak 15 Kasım 1983 yılında ilan KKTC, Kıbrıs adasında bulunacak herhangi bir çözümün, yapılacak bir anlaşmanın en önemli yapı taşıdır.

Bugün Kıbrıs’ta fiilen iki ayrı devlet vardır. Kıbrıs’ta bulunacak bir çözüm bu gerçek üzerine kurulmak zorundadır. Gerçekçi çözüm Adanın gerçekleri üzerine bina edilecek olan yani iki ayrı devletin varlığını içerecek olan bir çözümdür.

Bu itibarla, bizler, iki ayrı devletin ve her iki halkın da yararına olacak konularda iş birliği yapacağı bir uzlaşmadan yanayız. Tek egemenlik ve tek devlet söylemleri bu adanın gerçekleriyle uyumlu değildir ve Kıbrıs’ta huzuru tehlikeye atar. Kendi kendimizi yöneteceğimiz devletimizin bir çözümden sonra da var olması ve dünya tarafından da kabul görmesi ve Türkiye’nin etkin ve fiili garantörlüğü en önemli olmasa olmazımızdır.

Cenevre’deki görüşmelere katılacak olan başta Sayın Cumhurbaşkanı Ersin Tatar olmak üzere tüm katılımcılara başarılar dileriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -