Cumartesi, Ocak 22, 2022
spot_img
Ana SayfaKıbrısTelsim ve Bellapais Inner Wheel Derneği arasında protokol imzalandı

Telsim ve Bellapais Inner Wheel Derneği arasında protokol imzalandı

Telsim, Bellapaıs Inner Wheel Derneği ile, kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü kapsamında işbirliği protokolü  Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar ve Bellapaıs Inner Wheel Dernek Başkanı Ayşem Erişir tarafından imzalandı.

Protokol kapsamında, KKTC’de yaşayan, şiddet görmüş veya gören, yasaları ve “İnsan Hakları” kapsamında haklarını bilmeyen ya da yanlış yönlendirilmelere maruz kalan kadınlarımız için, 25 Kasım 2021 – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında hukuki danışmanlık sunulacaktır.

Telsim teknoloji ve iletişim sponsorluğunda gerçekleşecek projede kullanılmak üzere Derneğe 3 tane whatsup hattı ve 3 adet hattın kullanılabileceği telefon cihazı temin edecektir.

TANPINAR: “TELSİM OLARAK BUGÜNE KADAR HER TÜRLÜ ŞİDDETİN KARŞISINDA OLDUK VE OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ.”

Bellapais Inner Wheel Derneği ile birlikte çok kıymetli bir işbirliği projesine imza koyuyor olduklarını ifade eden Telsim Genel Müdür Yardımcısı Fevzi Tanpınar, “Telsim olarak bugüne kadar her türlü şiddetin karşısında olduk. Bugün kadına şiddete hayır başlığı altında çok değerli bir projeye başlıyoruz.” dedi. Proje kapsamında kadına karşı yapılan şiddet ile ilgili farkındalık yaratılacağının altını çizen Tanpınar, “Şiddet farkındalığı son derece önemli. Şiddete maruz kalan kadının hukuksal destek alabilmesini içeren bir projeye imza atıyoruz.” dedi. Kadına şiddet konusunun sadece bir gün değil, 365 gün farkındalığını içselleştirmemiz gereken bir konu olduğunu belirten Tanpınar, “Her koşulda koruyucu önlemlerle ortaya atılması gereken bir konu. Evimizde, mahallemizde, iş yerimizde ve etrafımızda gördüğümüz, şüphelendiğimiz hissettiğimiz, kadının şiddete maruz kaldığı bir durum olduğundan şüphe ettiğimiz bir durumda, her türlü önlemi alabilmeli ve gerekeni yerine getirmeliyiz.” dedi. Kadına karşı yapılan şiddete karşı durmak için, Telsim olarak yapılan bir diğer proje olan Kırmızı Işık’tan da bahseden Tanpınar, Telsim adına Bellapais Inner Wheel Derneği’ne teşekkürlerini sundu.

 

 

ERİŞİR: “25 KASIM DÜNYA KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ KAPSAMINDA “YALNIZ DEĞİLSİN’’ PROJEMİZİ BAŞLATTIK.”

Bellapais Inner Wheel Derneği olarak amaçlarının, kadın hakları, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda farkındalık yaratmak, kadına yönelik şiddeti önlemeye ve azaltmaya karşı mekanizmaları yaymak olduğunu ifade eden, Bellapais Inner Wheel Dernek Başkanı Ayşem Erişir, “Bu amaç ile 25 Kasım Dünya Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü kapsamında “Yalnız Değilsin’’ projemizi başlattık.” dedi. Erişir, “Büyük duyarlılık göstererek; teknoloji ve iletişim alanında 3 tane whatsup hattı ve 3 adet hattın kullanılabileceği telefon cihazı temin ederek sponsor olan Telsim’e ve TELSİM GENEL MÜDÜR YARDIMCISI FEVZİ TANPINAR’ a çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

30 Haziran 2022 tarihine kadar sürecek projede hedefin; KKTC’ de yaşamakta olan yerli veya yabancı kadınlara başta şiddet olmak üzere tüm hukuksal alanlarda uzman kişiler tarafından ücretsiz danışmanlık sağlamak ve takipçisi olmak olduğunun altını çizen Erişir, “Şiddete maruz kalan çoğu zaman ilk önce utanma algısı ile hareket ederek; konuşamaz, anlatamaz, danışamaz. Şiddeti gören, anlayanlar ise çeşitli nedenler ile yardım edemiyebilir, takipçisi olamayabilir. KKTC’de bulunan yabancı uyruklu kadınlar ise polise başvurmak, kendini düzgün ifade edememek, tercüman ihtiyacı, haklarını ve KKTC yasalarını bilmemek veya yanlış yönlendirilmek gibi konularda mağduriyet yaşayabilirler. İşte burada bir arama veya mesajla “Yalnız Değilsin” diyoruz.” şeklinde konuştu.

Telsim işbirliği ile kolay ulaşılabilir olma özelliği ve gönüllü hizmet vererek mağduriyeti gidermeyi hedeflediklerini söyleyen Erişir, “Şiddet her kime ve neye yönelik olursa olsun son derce ilkel bir davranış olmakla beraber bir suçtur. Şiddete hayır demek veya suçtur demek bir anda şiddeti ortadan kaldırmıyor. Şiddetin nedenlerinin toplumdan kaldırılması ve eğitim gerekiyor. Böylesi önemli bir sosyal projede bize destek veren Telsim’e şimdiden fayda görecek kadınlar ve Bellapais Inner Wheel Kulübü adına bir kez daha teşekkür ediyorum.” dedi.BRT

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -